På denne side vil der komme ressourcer til amatørmusikken, herunder guides, materiale og anbefalinger.


Spil Med!

Spil med! er et projekt skabt af AKKS med antropologen Tine Sønderby i 2023. Projektet er opstået på baggrund af et ønske om at styrke amatørkulturens mange foreningsorganiserede scener, orkestre, garder, kor og bands til at invitere den voksende gruppe af ensomme unge ind i deres kreative fællesskaber.


Effekten af musikudøvelse

Effekten af musikudøvelse på børn, unge og ældre og samfund er en samling af 200 forskningsartikler indsamlet for MIN – Musik i Norden og Nordisk Videncenter for Amatørmusik, der henviser direkte til rapporter, undersøgelser og artikler indenfor feltet i de seneste årtier i og udenfor Norden. Indsamlingen er fra 2022.

Samling er et pilotprojekt som AKKS påbegyndte i 2018, på baggrund af et generelt ønske om at få mere helt grundlæggende viden om amatørmusikkens aktører og deres aktiviteter. Målsætningen for pilotprojektet har været:


Rapporten “Mod mere viden om amatørmusikken” udkom i forbindelse med AKKS’ konference “MUSIK HELE LIVET?” den 29. september 2018. Rapporten giver et overblik over forskningen i amatørmusik indenfor primært well-being og sundhed og er udarbejdet af Sofie Holm Nielsen. Rapporten har særligt fokus på forskning der er relevant for den voksne amatør og henter eksempler fra hele verdenen.